Jaką Myjkę ciśnieniową kupić do użytku domowego? 29 października 2022 – W kategorii: Dom i ogród, Riwall

Przede wszystkim przed zakupem zadaj sobie pytanie gdzie przyda Ci się tego typu sprzęt? Aby prawidłowo dobrać urządzenie do naszych potrzeb musimy w szczery sposób podejść do tematu tak na prawdę będzie myte? Inaczej należy potraktować użytek w gospodarstwie domowym, a inaczej w gospodarstwie rolniczym. Standardowy Kowalski ma najczęściej do mycia przede wszystkim:

  • kostkę brukową
  • elewację
  • płot, lub elementy ogrodzenia
  • taras, który wykonany jest z desek, płytek lub kostki brukowej
  • samochody.

Co do ostatniego punktu doświadczenie mówi mi, że najczęściej ludzie po zakupie urządzenia wysokociśnieniowego i tak korzystają z myjni bezdotykowych, ponieważ mamy je często “po drodze” ale też nie chce nam się rozwijać myjki wraz z wężem, tylko po to aby umyć na szybko 1 auto. W zależności od wielkości tych wszystkich prac musimy dobrać odpowiednio urządzenie. Musimy pamiętać, że myjka, która będzie miała do umycia setki metrów kostki brukowej nie może być urządzeniem za 200-300zł.

Ile więc wydać na tego typu sprzęt?

W dobie wysokiej inflacji każdy waży wydatki. Nie sztuką jest jednak cięcie kosztów, aby osiągnąć stosunkowo niewiele. Nie można niestety oczekiwać cudów od sprzętu na którym sporo przyoszczędzimy. Przy zakupie nie zawsze należy oczywiście wydać dużo pieniędzy. Wszystko zależy od tego co będziemy robić. Warto więc, przy dokonywania zakupu myjki ciśnieniowej zwrócić uwagę na to jakie podzespoły będą narażone na szczególne przesilenie.

Kto rządzi na rynku myjek ciśnieniowych? Generalnie liderem na rynku myjek ciśnieniowych od zawsze był Karcher. Nie zawsze jednak idzie to w parze z jakością. Sam osobiście handlowałem kilka lat Karcherem, gdzie już w drugim roku sprzedaży, zajmując się tym sam zająłem 1 miejsce w sprzedaży tzw. serii hobby w segmencie myjek wysokociśnieniowych. Awaryjność Karchera nie jest duża, jednak w segmencie myjek domowych możemy za te same pieniądze kupić myjki ciśnieniowe innych marek tj. Riwall Pro, Lavor itp., które będą dawały nam dużo więcej za te same pieniądze. Dlaczego tak uważam?

Tylko karcher potrafił zastosować w najtańszych myjkach plastikowe pompy. W wyniku czego maksymalny czas pracy na takim sprzęcie to 5-10 minut. Niemieckiemu liderowi nie przeszkadza jednak, że urządzenie to waży jak zabawka dla dziecka, a opinia o takich myjkach idzie w świat, a wypracowane przez lata logo nie kojarzy się już z najwyższą jakością. Jeżeli chcemy kupić urządzenie, które posłuży nam przez klika lat musimy kupić sprzęt z aluminiową pompą.

Pompa czy silnik? Co jest więc ważniejsze?

Omówmy na początku silniki w myjkach. Najtańsze myjki z aluminiowymi pompami najczęściej mają zwykłe szczotkowe silniki. Jeżeli zdecydujemy się dorzucić kilka stówek do zakupu możemy nabyć już urządzenie, które będzie miało silnik indukcyjny. Silnik indukcyjny w praktyce prauje średnio 5-krotnie dłużej niż silnik szczotkowy. Jest to bardzo duża zaleta jeżeli planujemy długą bezawaryjną pracę. Dodatkowo silnik ten pracuje dużo ciszej i stabilniej. Dla mnie to jeden z podstawowych podzespołów jakimi kierowałbym się przy zakupie urządzenia wysokociśnieniowego do użytku domowego.

Drugim bardzo ważnym aspektem jest wybór pompy. Najważniejszymi elementami pompy są tak na prawdę zaworki, nie głowica. Riwall Pro jako jedna z niewielu marek w Europie postanowiła dopłacić duże pieniądze do tego podstawowego elementu pompy jakim są zaworki. Po krótce są to elementy, które cały czas pracują generując ciśnienie.

Drugi taki element to głowica pompy. Największą wytrzymałością na wysokie temperatury charakteryzuje się głowica mosiężna. Głowica aluminiowa pozwala już na nieprzerwaną pracę przez ok 1-2h. To już na prawdę dobry wynik, jeżeli mówimy o użytku domowym. Jeżeli szukamy urządzenia, które będzie z na prawdę wysokiej półki do użytku domowego możemy postawić na urządzenia takie jak np. Riwall Kox 350. Myjka ta ma mosiężną głowicę pompy, bardzo dobre zaworki, i silnik indukcyjny.

Moc? Ciśnienie?

Najważniejszym elementem dającym porządne efekty pracy jest silnik. Jest to główny motor” napędowy myjki. Można śmiało przyjąć tezę, że myjka ciśnieniowa jest na tyle mocna, na ile mocny jest silnik. Wielu producentów prześciga się z ciśnieniem podanych w barach i maksymalnymi przepływami wody, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Dlatego polecam dobierać myjki wg. mocy silnika.

Gospodarstwo domowe czy to

Gospodarstwo rolnicze to niestety nie to samo co gospodarstwo domowe. Rolnicy często poszukują dobrego urządzenia do użytku u siebie w gospodarstwie. Niestety mnogość maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolniczym jest niekiedy niesamowita. Począwszy od ciągników rolniczych, poprzez kombajny, osprzęt, agregaty, talerzówki, generalnie do mycia jest praktycznie wszystko i praktycznie każdy z tych sprzętów po wykonanej pracy jest bardzo brudny. Dlatego też absolutne minimum do użytku w gospodarstwie rolnym to myjka z mosiężną pompą i silnikiem indukcyjnym