Kosiarka spalinowa z napędem – jaką kupić? 5 listopada 2022 – W kategorii: Bez kategorii

Aby prawidłowo podejść do zagadnienia zakupu kosiarki spalinowej musimy spojrzeć na kilka ważnych aspektów tj. -ile m2 jest do koszenia? -czy jest to teren równy czy np. są wzniesienia? -czy kupujemy sprzęt na krótko czy na długie lata? -czy będzie koszone regularnie? Pierwszym i najważniejszym punktem, pomagającym wybrać sprzęt jest wielkość terenu jaki będziemy kosić. Wiadomo bowiem, że kupując małą kosiarkę spalinową bez napędu na duży metraż będziemy tą pracę wykonywać bardzo długo, i pchanie kosiarki na takich metrach jest na prawdę męczące. Jeżeli mamy mały teren nie ma tutaj problemu i możemy startować z malutką kosiarką o pojemności silnika ok 100cc i będzie to bardzo praktyczna praca. jeżeli powierzchnia koszenia przekracza 500m2 polecam już zakup kosiarki z napędem. Przy terenach powyżej 800m2 fajnie mieć już sprzęt o pojemności silnika 196cc. Tutaj bardzo fajnym rozwiązaniem jest nieśmiertelny model Riwall Pro RPM 5190. Jest to kosiarka, która jest najlepszą odpowiedzią na wszystkie powyższe pytania. Wrócimy do niej jednak w dalszej części artykułu.

Wzniesienia – czy są one aż tak istotne?

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie czy ten mały pagórek, który ma na ogrodzie będzie problemem dla kosiarki spalinowej z silnikiem 4-suwowym. W praktyce wiem, że małe pagórki nie szkodzą kosiarce jeżeli ma odpowiednio duży silnik (np. 196cc). Jeżeli nie mamy zbyt wielu wzniesień na pewno kosiarka nie zgaśnie. W tym miejscu warto również wyjaśnić czym różni się silnik 4-suwowy od 2-suwa. 4-suw ma osobny wlew oleju. W silniku 2-suwowym wlewamy mieszankę oleju, dlatego też nie ma problemu jeżeli kosiarka będzie pracowała w innej pozycji niż poziom. Dostępność kosiarek z silnikami 2-suwowymi jest jednak bardzo kiepska, a znalezienie porządnego sprzętu z 2-suwowym silnikiem graniczy niemal z cudem. Dlatego też jeżeli nie masz wielu wzniesień polecam zakup kosiarki z silnikiem 4-suwowym i pojemnością silnika 196cc. Na pewno taki sprzęt Cię nie zawiedzie.

Zakup sprzętu na długie lata

Jeżeli zależy Ci na jakości i chciałbyś wybrać sprzęt, który posłuży bardzo długo należy zastanowić się nad wyborem marki. Na rynku polskim znajduje się kilku producentów kosiarek spalinowych z napędem. Są to min. Riwall Pro, NAC, Stiga oraz kilku innych graczy, którzy ściągają z większym lub mniejszym powodzeniem kosiarki z Chin. Jeżeli będziemy brali pod uwagę silniki w kosiarkach mamy tutaj do wyboru: -amerykański Briggs&Stratton -czeski Riwall Pro -chiński Loncin -chińskie silniki zastosowane w kosiarkach w.w. producentów.

Z jakim silnikiem kupić kosiarkę?

Od wielu lat za najlepsze silniki uważano silniki Briggsa. Niestety sytuacja ta zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat i zaczęto sporo oszczędzać na materiałach. Z tego powodu też powstały np. silniki Briggsa, które zamiast żeliwnej tulei mają zwykłą aluminiową tuleję pokrytą teflonem… Nie są to oczywiście złe silniki, ale za te pieniądze i za to logo, które kiedyś kojarzyło się z bardzo wysoką jakością, można już oczekiwać czegoś lepszego.

Silniki Riwall Pro to moim zdaniem najlepsza propozycja z wyżej wymienionych. Czesi proponują nam rozwiązanie, które jest odpowiedzią na wszystkie pytania i wątpliwości klientów. Żeliwna tuleja, bardzo wysokiej jakości materiały wykonania świadczą o na prawdę tym co interesuje Czechów. Czesi chcą mieć jak najlepszy sprzęt, możliwie za jak najniższe pieniądze. Nie będą obniżać jakości aby urządzenie było tańsze. Dlatego też na każdy silnik Riwalla klient otrzymuje 4-letnią gwarancję door to door. Dostępność części jest na na prawdę wysokim poziomie. Riwall stosuje swoje silniki w wielu modelach kosiarek spalinowych z napędem tj. min. RPM 5190, RPM 5390.

Loncin to również bardzo dobre rozwiązanie dla wielu użytkowników kosiarek spalinowych z napędem. Loncin również skupia się na kosiarkach z dużymi silnikami, głównie 196cc. Na każdy mamy 2-letnią gwarancję i bez problemu dostaniemy do każdego silnika części zamienne w wielu serwisach kosiarek. Są to silniki trochę droższe od Riwalla i trochę tańsze od Briggsa.

Udogodnienia w koszeniu

Jeżeli zależy nam na dodatkowych ułatwieniach tj. np odpalanie z przycisku możemy kupić kosiarkę posiadającą taki system. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, np. gdy kosiarki będzie używać kobieta. Dużo łatwiej jest takie urządzenie odpalić. Warto przy zakupie takiego sprzętu sprawdzić, czy taka kosiarka jest wyposażona dodatkowo w system ręcznego odpalania, na wypadek awarii akukmulatora. Bardzo fajnym i rozsądnym wyborem jest kosiarka Riwall RPM 5390. Kosiarka ma bowiem szerokość koszenia na poziomie 53cm i silnik odpalany na 2 w.w. sposoby.

Reasumując przy wyborze kosiarki spalinowej z napędem, najlepiej jest wybrać sprzęt, z dużym silnikiem, z długą gwarancją i pewnym serwisem. Nic jednak nie zastąpi nam zdrowego rozsądku przy użytkowaniiu maszyny. Dlatego też jakiego sprzętu byśmy nie kupili musimy o niego dbać, aby służył latami.